Adres internetowy (domena) – podstawy

Napisany w dniu 16-10-2012 | Brak komentarzy

Adres internetowy (domena) – podstawy

Adres internetowy, czy tez wg. języka profesjonalnego “domena”, to istotny element każdej strony. Można ją bez problemu porównać do adresu domu w którym mieszkamy. Gdyby nie było tego adresu, to nie tylko nie moglibyśmy odbierać poczty, ale tez ciężko byłoby zaprosić znajomych o zakupach przez internet też zapominając. Podobnie domena wskazuje “miejsce” w którym znajduje się nasza strona (czyli po prostu odpowiedni serwer). Ktoś powie, że moglibyśmy używać adresów IP, ale kto będzie się reklamował, ze ma strona internetowa pod adresem 163.28.212.248? No więc właśnie.

Darmowa czy płatna?

Skoro doszliśmy do wniosku, ze domena jest niezbędna pora na wybór, czy będzie to domena płatna czy darmowa. Oczywiście darmowa nie jest do końca “darmowa” i wiąże się z pewnymi ograniczeniami…. Usługodawca będzie wyświetlał reklamy na naszej stronie, dodatkowo często są to bardzo denerwujące popup’y. Oczywiście nie mamy wpływu na treść tych reklam. Warto zastanowić się, czy nie bardziej opłacalne jest zapłacić 40 rocznie, za stronę bez reklam?

.com czy .pl?

Jak już doszliśmy do wniosku, że darmowy adres internetowy nas nie interesuje, przychodzi czas na wybranie domeny. Oczywiście najlepsze są nasza_nazwa.pl i nasza_nazwa.com. Z tych dwóch opcji, pierwsza była tworzona z myślą o firmach, organizacjach i stronach działających w Polsce lub języku polskim. Opcja .com była od początku przeznaczona dla globalnych organizacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie używać ich w odwrotnej konfiguracji (obecnie zdarza się to bardzo często). Gdy szukamy wolnej domeny dla naszej strony warto sprawdzić serwis eurodns.com w celu znalezienia wolnej. Następnie wystarczy znaleźć odpowiedniego usługodawce, który zarejestruje dla nas domenę i będzie przetrzymywał informacje o niej na swoich serwerach.

Adres Internetowy

Promocje

Należy uważać ma oferty typu 1 zł lub 9,90 zł za domenę na rok. Najczęściej okazuje się, że w następnym roku usługodawca sobie odbija i trzeba zapłacić ponad 100 zł za przedłużenie domeny na kolejny rok. Jeżeli wybierzemy normalną (uczciwą) firmę to za kolejny rok zapłacimy ok. 40 zł (warto czytać regulaminy).

Pozycjonowanie

Jak ważna jest domena podczas pozycjonowania w wyszukiwarce? Jak pokazują ostatnie testy i badania tekst zawarty w domenie ma coraz mniejszy wpływ na pozycjonowanie strony. Czyli zamiast domeny fryzjer-warszawa.pl lepiej zarejestrować nazwa_firmy.pl. Pozycjonowanie będzie tak samo kosztowne, ale domena będzie łatwa do zapamiętania przez klienta.

Podsumowanie

W tych kilku akapitach dosyć dokładnie rozprawiliśmy się z tym czym jest domena i jaka najlepiej wybrać. Mamy nadzieję, ze wybiorą Państwo najlepszą możliwa opcję. Gdyby jednak pojawiły się jakieś wątpliwości, to zapraszamy kontaktu. Na pewno znajdziemy to czego Państwo potrzebujecie.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>